Wydawać by się mogło, że tak podstawowa i potrzebna czynność jak dmuchanie nosa w czasie kataru powinna przychodzić naszemu gatunkowi naturalnie. Jednak, jak się okazuje, jest to umiejętność, którą trzeba nabyć. Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?
Zobacz też: Choroby u dzieci: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania
Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:
- Dlaczego to bardzo ważne?
- Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Kilka sposobów do wyboru
Dlaczego umiejętność dmuchania nosa jest ważna?
Nosy służą nam nie tylko do oddychania ale także do oczyszczania powietrza, które trafia do naszych płuc. Dzięki temu możemy uniknąć infekcji dróg oddechowych. Jeśli dziecko jest przeziębione i ma zatkany nosek, zaczyna oddychać przez usta. To powoduje utrwalanie się szkodliwych nawyków i może nawet doprowadzić do infekcji takich jak zapalenie gardła. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dziecko potrafiło poradzić sobie z katarem bez pomocy rodzica. Ale jak nauczyć dziecko dmuchać nos?
Zobacz także: Jak wspierać odporność dziecka?
Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Kilka sposobów do wyboru
Dawanie dobrego przykładu
Dzieci uwielbiają naśladować rodziców. Fenomen ten wiąrze się często z wieloma niezręcznymi i zbawnymi sytuacjami, ale jego prawdziwą funkcją jest nauka. Dmuchaj nos przy dziecku, mów na głos o tym, że masz zatkany nos i musisz go wydmuchać. Dziecko szybko zrozumie na czym polega ta czynność, jak wygląda i z czym się wiąże.
Zabawa w słonie
Wyobraźcie sobie, że jesteście słoniami. Róbcie śmieszne miny i dmuchajcie swoimi trąbami. Możecie też ćwiczyć dmuchanie raz jedna dziurką, a raz drugą. Cała metoda polega na tym, żeby w zabawny sposób zachęcić dziecko, do nauki i pokazać mu czym jest dmuchanie. Następnym razem kiedy, będzie miało katar, poproś, żeby znowu udawało słonia.
Zabawa w zdmuchiwanie nosem
Inna formą zabawy jest zdmuchiwanie nosem ze stołu lekkich materiałów takich jak piórka czy kawałki bibuły. Możecie nawet urządzić zawody, kto dmuchnie dalej. Wykonajcie z bibuły mała lekką piłeczkę i w podobny sposób strzelajcie nią do bramek. Daj się ponieść kreatywności. Podobnie jak w powyższym sposobie chodzi o to żeby nauka była przyjemnością.
Zachęcanie nagrodami
Spraw, żeby dziecko chętnie sięgało po chusteczki kupując te specjalnie stworzone dla najmłodszych. Nie tylko są zwykle delikatniejsze, dzięki czemu mniej podrażniają małe noski, ale przede wszystkim są kolorowe i ozdobione ich ulubionymi postaciami z bajek. Wyciągnięcie każdej kolejnej wiąże się z wylosowaniem nowego bohatera. Jeśli wyciągać chusteczkę można tylko po to, żeby wysikać w nią nos, to znaczy, że trzeba to zacząć robić częściej.
Opowieść o katarze
Przy okazji nauki różnych czynności, warto wytłumaczyć dziecku dlaczego je wykonuje i dlaczego są ważne. Jeśli nie masz pomysłu jak sam to zrobić w tym przypadku, istnieje wiele edukacyjnych książeczek i bajek dla dzieci, które opowiadają o tym czym jest katar w przystępny, zabawny i angażujący sposób. Dzięki temu twoje dziecko posiądzie nie tylko umiejętność ale i wiedzę. Uczysz je też przy okazji dociekliwości i rozwijasz jego ciekawość poznawczą, pokazując, że za każdym elementem rzeczywistości stoi jakieś wytłumaczenie.
Jako rodzic wiesz najlepiej, która z metod ma największą szansę powodzenia. Znając usposobienie swojego maluszka możesz też wymyślić własny sposób inspirując się wyżej podanymi. Bądź cierpliwy, to może zająć trochę czasu, ale pewnego dnia uda ci się nauczyć dziecko jak dmuchać nos, tak jak udało się to twoim rodzicom i wszystkim rodzicom przed nimi.