Jak nauczyć dziecko literek?
Parenting

Jak nauczyć dziecko literek? Poradnik dla rodzica

Nauka literek nie musi być nudna. Jeśli zastanawiasz się jak nauczyć dziecko literek w skuteczny sposób, który będzie dla was obu pozytywnym doświadczeniem, czytaj dalej a wszystkiego się dowiesz.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko mówić?

Znajdziesz tu odpowiedzi na dwa najważniejsze pytania:

  • Kiedy zacząć uczyć dziecko literek?
  • Jak nauczyć dziecko literek?

Kiedy zacząć uczyć dziecko literek?

Początek nauki literek powinien zależeć od dziecka. Kieruj się rodzicielską intuicją, w końcu znasz swojego malucha lepiej niż ktokolwiek. Niektóre dzieci znacznie wcześniej przejawiają chęć do podjęcia nauki. Pamiętaj żeby dostosować formę naukę do wieku, nie oczekiwać zbyt dużo, być cierpliwym i systematycznym. Najważniejsze jest jednak by nauka była zabawą. Nie wytykaj błędów. Chwal za próby i delikatnie kieruj w stronę prawidłowego rozwiązania. Dzięki temu dziecko nie straci motywacji. Wybierz sposób nauki, który będzie najbardziej mu odpowiadał. Zauważ, że odpowiedź na pytanie “Jak nauczyć dziecko literek?” zmienia się w zależności od charakteru dziecka. Dla dzieci cichych i spokojnych, wspólnie spędzony czas i spokojne wyjaśnienia, powinny dobrze spełnić swoją rolę, ale dla dzieci z dużą ilością energii lepsze będą inne taktyki, wykorzystujące ich temperament.

Jak nauczyć dziecko literek? Trzy przykładowe zabawy

Nauka powinna być dla dziecka zabawą. Oto kilka przykładów takich zabaw, które pomogą twojemu dziecku nauczyć się literek.

Nauka przez rysowanie i układanie

Aby zapoznać dziecko z graficznym przedstawieniem litery, usiądźcie razem i narysuj literkę na kartce. Poproś dziecko, żeby patrzyło jak to robisz. Opowiadaj mu z przejęciem jaką literkę rysujesz i jakie linie rysujesz po kolei. Np. litera A to daszek, który rysujemy nie odrywając długopisu od kartki, oraz pozioma linia. Następnie zachęć dziecko by powtórzyło ruchy twojego długopisu śledząc linie paluszkiem na kartce. Pamiętaj, żeby je pochwalić kiedy mu się to uda. Poproś, żeby narysowało tę literkę jeszcze w kilku różnych miejscach, np. w powietrzu lub patykiem na ścieżce podczas spaceru. Możesz też zaproponować by ułożyło literę z różnych przedmiotów np. pisaków lub słomek. Im więcej różnorodności tym lepiej. Za każdym razem podkreślaj jak dobrze sobie radzi.

Nauka z rekwizytami

Kiedy dziecko zapoznało się już wstępnie z wybrana literką, zaprezentuj mu kilka róznych zabawek i przedmiotów. Podzielcie je razem na dwie grupy, takie, które zaczynają się od wybranej literki i pozostałe. Wybieraj lub pozwól dziecku wybierać kolejne przedmioty, pytaj o ich nazwy oraz czy słychać na początku dźwięk litery, której szukacie. Dzięki użyciu rekwizytów możesz łatwo zamienić naukę w zabawę i utrzymać zainteresowanie dziecka lekcją.

Nauka przez zabawę ruchową

Jeśli twoje dziecko lubi zabawy ruchowe możesz zamienić naukę literek, w zabawę tego typu. Klasycznym przykładem jest zabawa “muzyczne stop” polegająca na tym, że kiedy gra muzyka, dziecko podskakuje i tańczy, ale gdy muzyka zostaje zatrzymana, musi się zatrzymać. Możesz zmodyfikować tą grę, po wyłączeniu muzyki podając jakieś słowo. Jeśli słowo zaczyna się na właściwą literę, żeby wygrać dziecko musi wykonać jakąś ustaloną czynność np. kucnąć i zabawa toczy się dalej.

To tylko trzy sposoby nauki literek wybrane spośród wielu. Wykorzystaj je lub zainspiruj się nimi i stwórz własny sposób, który najlepiej będzie odpowiadał twojemu maluszkowi. Pamiętaj, że nauka nie musi ograniczać się do sztywnych ram czasowych. Literki towarzyszą nam wszędzie. Odczytajcie je razem z witryn i reklam podczas spaceru, dodawajcie jako makaron do zupy i cieszcie się wspólną przygodą jaką jest odkrywanie i poznawanie alfabetu.

Możesz również polubić…