Jak nauczyć psa daj głos?
Dom

Jak nauczyć psa daj głos? Nauka sztuczek krok po kroku 

Szczekanie na komendę jest zazwyczaj jedną z pierwszych sztuczek, których uczy się psy. Jeśli chcesz wiedzieć jak nauczyć psa daj głos, znajdziesz odpowiedź w tym artykule. Uważaj jednak, uczenie tego polecenia to nie zawsze dobry pomysł.

Zobacz także: Jaka rasa psa dla dziecka – poradnik dla rodziców

Dowiedz się:

  • Czy to dobry pomysł?
  • Jak nauczyć psa daj głos?
  • Co jeśli pies nie chce szczekać?

Jak nauczyć psa daj głos i czy to w ogóle dobry pomysł?

Wspólne treningi to wspaniały sposób na budowanie więzi między opiekunem i jego czworonogiem, jednak uczenie pewnych komend może mieć nieprzyjemne skutki. Nauka każdego polecenia opiera się na nagradzaniu pewnego zachowania. W tym przypadku jest to szczekanie. Jeśli nie jesteś zwolennikiem nadmiernego hałasu, nie ucz tej komendy psa, który szczeka dużo i ciągle, bo utrwalisz jego niepożądane zachowanie. Jeśli twój pies ma tendencję do powtarzania sztuczek, żeby dostać nagrodę, weź pod uwagę, jak nauka tej komendy wpłynie na spokój i ciszę w twoim domu. Natomiast jeśli, twój pies jest spokojny, pewny siebie i nie wykazuje dwóch wspomnianych tendencji nauka daj głos nie ma przeciwwskazań. Pamiętaj tylko, żeby nie nagradzać psa za szczekanie bez wyraźnego polecenia. Zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że robi tak, bo spodziewa się nagrody.

Jak nauczyć psa daj głos?

Specyficznym problemem w uczeniu tej sztuczki jest to, że trudno jest pokierować psem w taki sposób, żeby pokazać mu czego się od niego oczekuje. Sam będzie musiał zdecydować się zaszczekać. Żeby go do tego przekonać, będziesz prawdopodobnie potrzebował jego ulubionego przysmaku.

Na początku zainteresuj psa przysmakiem. Pokaż mu go, daj powąchać, a potem zamknij go w dłoni i unieś nad psem tak by nie mógł go dosięgnąć. Może minąć trochę czasu, ale istnieje duża szansa, że w pewnym momencie pies zacznie się niecierpliwić i zaszczeka. Zrobi to, żeby dać ci do zrozumienia, że chciałby dostać przysmak, ale nie rozumie czego od niego oczekujesz w zamian. W momencie kiedy dostrzeżesz, że ma zamiar zaszczekać wydaj komendę “głos” albo “daj głos”. Nagródź i pochwal psa natychmiast po wykonaniu polecenia.

Całe ćwiczenie powtórz kilka razy. Sesja ćwiczeniowa powinna trwać około pięciu minut.

Przy kolejnej sesji powtórzeń, spróbuj nie trzymać smakołyku w ręce, dzięki temu będziesz wiedział, że pies reaguje na polecenie, a nie na przysmak. Wydaj polecenie, poczekaj aż pies zaszczeka i dopiero wtedy daj mu nagrodę.

Cichy pies

Jak nauczyć psa daj głos, jeśli pies nie szczeka? 

Jeśli twój pies, nie szczeka, możesz spróbować doprowadzić go do tego małymi kroczkami, nagradzając za każdy mały dźwięk, który z siebie wydaje na twoją komendę. Z czasem te prychnięcia i półszczeknięcia powinny stawać się coraz głośniejsze i pewniejsze siebie. W czasie następnej sesji przestań nagradzać dźwięki, które nie są szczeknięciami.

Jeśli jednak nawet to podejście nie działa, nie zmuszaj swojego psa do szczekania. Niektóre psy są bardzo ciche ze względu na swój charakter albo rasę. W niektórych przypadkach trening będzie po prostu trwał o wiele dłużej, w innych może się wcale nie udać. W takim wypadku trzeba odpuścić i wybrać inną sztuczkę, która lepiej współgra z mocnymi stronami naszego czworonoga.

Bez względu na to jakiej komendy uczysz, pamiętaj, że trening powinien być dla ciebie i twojego zwierzęcia przyjemnością. Nie rób nic na siłę, bądź cierpliwy i nie wiń psa jeśli nauka nie wydaje się przynosić pożądanych efektów. Pamiętaj, że nawet jeśli sztuczka nie wychodzi to i tak każdy trening, przeprowadzony w przyjaznej atmosferze, zbliża was do siebie, nie jest więc czasem straconym.

Możesz również polubić…