Jak nauczyć psa komend?
Lifestyle

Jak nauczyć psa komend? Nauka od podstaw

Nauka komend jest bardzo ważną kwestią dla każdego właściciela czworonoga, bo jak wiadomo dobrze wychowany pies to pies bezpieczny i szczęśliwy. Od czego zatem zacząć i co powinieneś wiedzieć? Jak nauczyć psa komend?

Zobacz także: Jaka rasa psa dla dziecka – poradnik dla rodziców

Czego się dowiesz?

  • Od jakich komend zacząć?
  • Czy każdy pies uczy się tak samo?
  • Ogólne zasady nauki sztuczek

Jak nauczyć psa komend – od jakich powinieneś zacząć?

Na początek najlepiej jest wybierać komendy proste i ważne ze względu na bezpieczeństwo. Do pierwszych zaliczamy polecenia takie jak “siad” czy “leżeć”, do drugich “zostaw” i przywołanie do opiekuna. Dopiero później można przejść do komend-sztuczek takich jak “zdechł pies” czy “daj głos”.

Jak nauczyć psa komend w zależności od jego wieku?

Jeśli chodzi o rozpoczęcie nauki, panuje zasada im wcześniej tym lepiej. Szczeniaczka można zacząć uczyć już w wieku 4 miesięcy, czyli z reguły wtedy kiedy trafia w ręce nowych opiekunów. Oczywiście najpierw warto dać mu odrobinę czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym domu. Jak nauczyć psa komend jeśli nie jest szczeniaczkiem? Szkolenie starszego pieska też jest możliwe ale wymaga zdecydowanie więcej czasu i cierpliwości. Warto również wziąć pod uwagę ewentualne problemy zdrowotne psiego seniora i nie uczyć go sztuczek, które mogłyby sprawiać mu dyskomfort. Niezależnie od wieku trening powinien przebiegać w ten sam sposób i opierać się na tych samych zasadach. Kluczem w obu przypadkach jest pozytywne skojarzenie przez czworonoga odpowiedniej reakcji na polecenie z nagrodą ze strony właściciela.

Pamiętaj, że najlepiej uczą się psy, które czują się komfortowo. Dlatego na miejsce nauki powinieneś wybrać teren, na którym twój pies czuje się pewnie i nie będzie się rozpraszał. Domowe zacisze powinno być idealne do tego celu. Dopiero z czasem, kiedy pies zacznie lepiej rozumieć komendy, można zacząć ćwiczyć w mniej sprzyjających warunkach.

Pies z opiekunem

Jak nauczyć psa komend? – ogólne zasady nauki

Przed rozpoczęciem nauki powinieneś zaopatrzyć się w wybrane smakołyki, dostosowane do wieku i preferencji twojego pupila oraz kliker, czyli małe urządzenie, którego użycie daje czworonogowi jasny komunikat o poprawnym wykonaniu zadania zanim jeszcze otrzyma nagrodę.

Podczas nauki należy pamiętać o modulowaniu tonu głosu. Polecenia wydawaj neutralnym, niskim tonem. Natomiast do pochwalenia czworonoga użyj wyższego, wesołego tonu. Polecenia powinny być jasne i krótkie, tak żeby pies mógł zrozumieć czego oczekuje od niego opiekun. Pochwałom werbalnym powinny towarzyszyć nagrody w postaci przysmaków i pogłaskania, które pozytywnie wzmacniają przekaz słów.

Sesje treningowe powinny odbywać się 2-3 razy dziennie i być dość krótkie, najlepiej by nie przekraczały dziesięciu minut. Atmosfera powinna być przyjazna, nigdy nerwowa. Czworonogi potrafią wyczuć frustrację opiekunów i mogą zniechęcić się do nauki, dlatego kluczem jest cierpliwość. Tak jak ich opiekunowie, pieski miewają lepsze i gorsze dni, jeśli trening nie idzie zbyt pomyślnie, nie trzeba się tym martwić, można po prostu odłożyć go na kolejny dzień.

Nauka większości komend przebiega w bardzo podobny sposób. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca do nauki, za pomocą dłoni, smyczy, zabawki lub przekąski nakieruj czworonoga na odpowiednie działanie. Komendę należy wypowiedzieć głośno i wyraźnie w momencie kiedy zauważysz, że pies przymierza się do wykonania polecenia. Kiedy je wykona, natychmiast kliknij klikerem, pochwal pieska i daj mu smakołyk. Czynność powtarzaj aż pies połączy wykonanie polecenia z otrzymaniem nagrody.

Tych kilka prostych wskazówek przedstawionych w artykule powinno ci pomóc w trenowaniu swojego czworonoga, ale pamiętaj, że każdy psiak uczy się we własnym tempie, trening wymaga systematyczności i cierpliwości. Powodzenia!

Możesz również polubić…