Jak nauczyć się cierpliwości?
Lifestyle

Jak nauczyć się cierpliwości? Poradnik dla zabieganych

Pragniemy rezultatów. Chcemy natychmiast widzieć efekty naszej pracy, dowody na to, że nie marnujmy czasu. Czy ty też szybko się zniechęcasz, ale chciałbyś to zmienić? Jeśli szukasz informacji o tym jak nauczyć się cierpliwości, przeczytaj ten artykuł.

Zobacz także: Jak dbać o zdrowie: porady i wskazówki dla zdrowego stylu życia

Dowiedz się:

  • Czym jest cierpliwość?
  • Dlaczego niektórzy są naturalnie bardziej cierpliwi?
  • Jak nauczyć się cierpliwości?

Czym jest cierpliwość?

Zanim przejdziemy do tego jak nauczyć się cierpliwości, warto zastanowić się czym ona właściwie jest. Cierpliwość to umiejętność spokojnego oczekiwania na zmiany. Wewnętrzna zgoda na poniesienie kosztu drogi do celu. Osoba, która jest cierpliwa, nawet kiedy znajdzie się w ciężkiej sytuacji nie denerwuje się, tylko akceptuje swój los, ufając, że kiedyś będzie lepiej. Dla większości taka postawa jest jednak niezwykle trudna. Ewolucja nie przystosowała nas do czekania. Dla naszych odległych przodków, którzy musieli walczyć o przetrwanie, najbardziej liczyło się tu i teraz. Jeśli ich działania nie przynosiły szybkich efektów groziło im poważne niebezpieczeństwo. Dopiero wraz z rozwojem cywilizacji wykształciła się idea odłożonej gratyfikacji, manifestowana chociażby w praktykach składania ofiar bogom. Pojawiły się pierwsze wychodzące daleko w przyszłość plany np. związane z uprawą roślin. Ludzie zaczęli dostrzegać potrzebę cierpliwości. Wciąż jednak pozostały w nas pierwotne instynkty, które każą nam pragnąć zaspokojenia naszych potrzeb natychmiast i jak najmniejszym kosztem.

niecierpliwy człowiek

Czy niektórzy są naturalnie bardziej cierpliwi?

Cierpliwość jest stanem mentalno-emocjonalnym, który pomaga nam spokojnie czekać, gdy nie dostajemy tego czego chcemy. Wiąże się z naszym charakterem, więc niektóre osoby mają do niej większe predyspozycje. To czy mamy do niej talent widać już w dzieciństwie. Od razu warto jednak zaznaczyć, że nawet osoby od urodzenia cierpliwe mogą w pewnym momencie życia odkryć, że oczekiwanie w niektórych sytuacjach jest dla nich trudne. Natomiast ktoś o mocnym temperamencie może nauczyć się cierpliwości, jeśli się na to zdecyduje.

Na to kto jest cierpliwy, a kto nie wpływają też liczne czynniki zewnętrzne. Obecnie świat wspiera naszą niecierpliwość. Przyspiesza coraz bardziej. Komunikacja z innymi, wiadomości i rozrywka, są na wyciągnięcie ręki. Nie mamy potrzeby być cierpliwymi, więc zapominamy jak nimi być.

Jak nauczyć się cierpliwości?

Cierpliwości można nauczyć się poprzez celebrację tego co jest tu i teraz. Służą, do tego między innymi różne techniki medytacyjne takie jak mindfulness. Polegają na skupieniu uwagi na oddechu i najbliższych otaczających nas elementach rzeczywistości.

Cierpliwość można również ćwiczyć odmawiając sobie pewnych natychmiastowych pozytywnych bodźców, np. poprzez zmniejszenie czasu spędzanego na social mediach.

Przede wszystkim należy jednak, nauczyć się akceptować złe sytuacje, błędy i porażki. Dostrzegać w nich pozytywy. Kiedy jakiś aspekt twojego, życia nie jest do końca satysfakcjonujący, pomyśl o innym i znajdź w nim spokój ducha. Akceptuj przeciwności losu jako część drogi do celu i ucz się na błędach. Jeśli droga wydaje ci się zbyt długa, podziel ją na mniejsze odcinki, których osiągnięcie cię ucieszy. Celowo zwalniaj kiedy świat kręci się zbyt szybko. Otaczaj się ludźmi, którzy też potrafią od czasu do czasu zapomnieć o tysiącu codziennych spraw. Wybaczaj innym, a sam dla siebie staniesz się bardziej wyrozumiały.

Pamiętaj, bądź cierpliwy w swojej nauce cierpliwości. Każdy wielki pisarz, malarz, sportowiec, wynalazca czy biznesmen-wizjoner musiał w swoim życiu wykazać się ogromną dozą cierpliwości, żeby osiągnąć swój cel. Ty też nie zrażaj się niepowodzeniami i dąż wytrwale do celu.

Możesz również polubić…