Jak nauczyć się gotować?
Lifestyle

Jak nauczyć się gotować? Praktyczne porady

Czy jesteś całkowitym nowicjuszem jeśli chodzi o przyrządzanie potraw i nie wiesz od czego zacząć? A może twoje próby działania w kuchni wielokrotnie kończyły się porażkami i masz ochotę się poddać? W obu przypadkach kilka prostych rad przedstawionych w tym artykule powinno ci pomóc. Dowiedz się jak nauczyć się gotować.

Zobacz także: Obiad dla rocznego dziecka: 10 przepisów na zdrowe posiłki

O czym przeczytasz:

  • Jak nauczyć się gotować? Od czego zacząć?
  • Co będzie ci potrzebne?
  • Dobre rady dla początkujących kucharzy
Wspólne gotowanie

Jak nauczyć się gotować? Od czego zacząć?

Gotowanie to seria praktycznych czynności. Tym samym za ogólnym pytaniem “jak nauczyć się gotować?” Stoi pytanie o każdą z tych pojedynczych małych czynności. Najlepszym ich wyjaśnieniem będzie zawsze demonstracja. Jeśli zatem masz okazję obserwować jak powstają potrawy w kuchni, powinieneś z niej skorzystać. Często w rodzinach jest ktoś kto gotuje, to może być babcia, ktoś z rodziców lub rodzeństwa. Poproś czy możesz im pomóc. Jest to nie tylko doskonały sposób na naukę, ale też możliwość spędzenia wspólnie miłych chwil. Kucharz zyska na czasie delegując pomocnikowi proste czynności, a ty dowiesz się jak wykonywać je pod okiem kogoś doświadczonego. Nie będziesz też musiał martwić się czy wybrałeś odpowiedni przepis albo, że nie wiesz jak coś zrobić, wystarczy zapytać.

Czasem jednak nie ma takiej możliwości. Wtedy warto skorzystać z książek kucharskich i blogów kulinarnych. Blogi prowadzone przez miłośników sztuki pichcenia często zawierają wiele cennych wskazówek. Przepisy na nich umieszczane zwykle posiadają też informacje o poziomie trudności. Na początek wybieraj przepisy proste. Pamiętaj też, żeby sprawdzić, rzetelność danego blogu. Na początku przygody w kuchni łatwo jest się zniechęcić kiedy przepisy nie wychodzą i uznać, że brakuje nam talentu i umiejętności do stworzenia najprostszej potrawy. W rzeczywistości dużo przepisów zamieszczanych w internecie nie jest sprawdzona lub brakuje w nich kluczowych informacji.

Co będzie ci potrzebne? Jak się przygotować do gotowania?

Niemałą rolę w gotowaniu odgrywa porządek w kuchni oraz odpowiednie sprzęty. Nic dziwnego, że gotowanie może sprawiać trudność jeśli przestrzeń, w której próbujemy to robić jest zagracona i brudna, a sprzęty nie działają. W takich warunkach każda czynność jest frustrująca. Dlatego powinieneś zadbać o jedno i drugie. W obecnych czasach mamy do dyspozycji wiele sprzętów, które ułatwiają proces gotowania i pozwalają zaoszczędzić czas. W większości przypadków wystarczy jednak garnek, patelnia, deska do krojenia i ostry nóż.

Dobre rady dla początkujących kucharzy

Żeby nie stracić szybko motywacji, najlepiej jest zacząć od jak najprostszych potraw, które nie zabiorą dużo czasu. Mogą to być śniadania, przekąski lub proste desery. Kiedy zaczną ci dobrze wychodzić nabierzesz pewności siebie i ochoty do spróbowania czegoś trudniejszego. Gotuj dania, na które samemu masz ochotę, albo które ucieszą najbliższych, tak aby czas spędzony przez ciebie w kuchni został jak najbardziej doceniony.

Pamiętaj, że początku wiele przepisów może ci nie wyjść ale najważniejsze to się nie poddawać. Każdy z nas musi popełnić parę błędów zanim stanie się lepszy. Satysfakcja z samodzielnego gotowania i korzyści zdrowotne jakie płyną za świadomego odżywiania są jak najbardziej warte kilku początkowych niepowodzeń.

Możesz również polubić…