Jak nauczyć się programowania?
Dom

Jak nauczyć się programowania? Pierwsze kroki

Jeśli chcesz się nauczyć programować, ale nie wiesz od czego zacząć, ten artykuł powinien ci pomóc. Jak nauczyć się programowania? Jaki język wybrać? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Zobacz także: Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Czego się dowiesz: 

  • Jak wybrać język programowania
  • Od czego zacząć
  • Jak się uczyć programować poznawszy podstawy

Jak wybrać język programowania

Istnieje wiele różnych języków programowania i wiele różnych sposobów programowania. Jak zatem zdecydować, który z nich wybrać? Powinieneś zacząć od zdefiniowania swoich zainteresowań. Zastanów się do czego chcesz wykorzystać programowanie. Jeśli interesuje cię tworzenie stron, dobrze jest znać HTML, CSS i JavaScript, jeśli natomiast twoim celem jest tworzenie gier C# okaże się zdecydowanie lepszym wyborem. Warto również rozważyć dostępność materiałów edukacyjnych takich jak kursy online czy popularność danego języka na forach internetowych. Niektóre języki są bardziej popularne niż inne. Niektóre z języków uważane są też za lepsze dla początkujących programistów. Możesz sprawdzić czy wybrany przez ciebie język do nich należy lub ewentualnie czy ma swój odpowiednik w tej kategorii.

Jak nauczyć się programowania i od czego zacząć? 

W nauce programowania ważna jest systematyczność, postaraj się codziennie znajdować trochę czasu na naukę i ćwiczenie nabytych umiejętności. Odpowiedź na pytanie jak nauczyć się programowania jest prosta – zacznij od podstaw. Znajdź w Internecie odpowiedni kurs i przejdź przez każdą lekcję nie spiesząc się. Nawet jeśli coś wydaje ci się łatwe lub mało interesujące, jest duża szansa, że dobre tego zrozumienie okaże się kluczowe w miarę postępowania nauki. Naucz się podstaw składni oraz tego jak korzystać ze zmiennych i funkcji. Zapoznaj się z algorytmami i strukturami danych występującymi w wybranym przez ciebie języku. Za każdym razem kiedy uczysz się czegoś nowego wykonaj parę prostych zadań, które pomogą ci zobrazować i utrwalić sobie działanie danego konceptu. Takie zadania możesz często znaleźć na różnych stronach lub wymyślić sam. Pamiętaj nic nie zastąpi praktyki. Kiedy ci coś nie wyjdzie nie martw się i spróbuj jeszcze raz. Jeśli nie wyjdzie ci wiele razy, poszukaj odpowiedzi na Internetowym forum, jest duża szansa, że ktoś przed tobą natrafił już na twój problem i że ktoś inny pomógł mu znaleźć rozwiązanie.

Sprawdzony sposób nauki programowania

Dobrym i sprawdzonym sposobem nauki jest praca nad własnym projektem. W czasie programowania gry, strony czy aplikacji pojawią się z pewnością, kolejne wyzwania, błędy i problemy, które będzie trzeba rozwiązać. Konieczność znalezienia rozwiązania wskaże ci kierunek nauki i tak krok po kroku staniesz się ekspertem.

Ucz się od innych. Jeśli coś wydaje ci się niejasne lub jeśli chciałbyś wiedzieć więcej czytaj blogi i oglądaj filmiki. Pamiętaj jednak o sprawdzeniu daty przy poradnikach, które zawierają bardzo konkretne i szczegółowe informacje ponieważ programowanie rozwija się bardzo szybko i porady sprzed kilku lat mogą być już nieaktualne. Wciąż powstają nowe biblioteki i metody i bez aktywnego śledzenia nowinek trudno jest za nimi nadążyć. Nie bój się też stosować własne i mniej standardowe rozwiązania, próbuj własnych sił i popełniaj błędy, w programowaniu istnieje wiele dróg do osiągnięcia celu. Któregoś dnia twoja może okazać się ta najlepszą. Pamiętaj, że każdy kolejny fragment zdobytej wiedzy otwiera przed tobą świat nowych możliwości. A osiąganie kolejnych programistycznych szczytów jest warte wyzwania jakie programowanie może stanowić.

Możesz również polubić…