Rysunek jest jedna z najstarszych form wyrazu artystycznego i komunikacji symbolicznej. Pozwala na uchwycenie rzeczywistości, ale również na przekształcenie jej wedle własnych upodobań. Jak nauczyć się rysować? Dowiesz się w tym artykule.
Zobacz także: Jak nauczyć się szydełkować?
Przeczytaj o:
- Podstawach każdego rysunku
- Prawdach, które, każdy nowy rysownik musi poznać
- Rysunku stylizowanym
Jak nauczyć się rysować? Zacznij od podstaw
Kluczowym elementem jest obserwacja. Przyjrzyj się światu, który cię otacza bardzo uważnie. Rozłóż go na czynniki pierwsze, kształty, proporcje, cienie i perspektywę. Początkowo skup się na rysowaniu tych prostych kształtów – trójkątów, kół i prostokątów. Rysuj każdy z nich z osobna i pozwól by złożyły się w całość.
Pamiętaj, żeby zachować prostotę. Nie każdy szczegół jest tak samo ważny. Ludzki umysł potrafi uzupełnić detale posługując się doświadczeniem, a do rozpoznania i zrozumienia narysowanego obiektu lub sceny wystarczy mu jedynie jej zarys.
Co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz uczyć się rysować?
Pamiętaj, że nie zawsze musisz stosować się do zasad o których opowiada się osobom, które chcą się dowiedzieć jak nauczyć się rysować. Wśród Internetowych porad można natrafić na wiele sztywnych zasad np. zasada, że człowiek powinien mieć wysokość ośmiu głów. Choć w ogólnym zastosowaniu może być przydatna, nie znaczy to, że nie należy jej łamać, jeśli nasza obserwacja mówi nam o konkretnym człowieku coś innego. Zasady nie zawsze sprawdzają się w rzeczywistości. Ludzie są różni, a perspektywy w których próbujemy ich uchwycić mogą uniemożliwić efektywne stosowanie zasad.
Nie martw się jeśli wydaje ci się, że nie masz talentu. Praktyka czyni mistrza. Nie talent jest kluczem ale ciężka praca. Aby nauczyć się dobrze rysować, wystarczy systematycznie ćwiczyć. Najlepiej jest rysować przynajmniej raz dziennie. Do celu ćwiczeń dobrze jest prowadzić własny szkicownik. Na jego kartkach zapisany zostanie postęp, który mógłby być trudny do zauważenia przy codziennej pracy. Przyjrzenie się postępom może być dobrym źródłem motywacji.
Jak nauczyć się rysować we własnym stylu?
Kuszącym może być rozpoczęcie swojej przygody z rysunkiem od tworzenia stylizowanych postaci, podobnych do bohaterów narysowanych w naszym ulubionym stylu. Nie ma w tym nic złego, chęć naśladowania wybranego artysty jest dobrą motywacją. Jednak nie należy jednocześnie zapominać o podstawach. Stylizowane formy są przekształceniami rzeczywistych, zatem kluczem do umiejętnego posługiwania się stylizacją jest zrozumienie rzeczywistości. Dopiero później można w pełni kontrolowany sposób zdecydować, jakie aspekty chcemy z niej odrzucić, a jakie zatrzymać aby stworzyć nasz własny wyjątkowy styl. I tylko dobrze wykształcona zdolność obserwacji pozwoli nam wyodrębnić elementy które podobają nam się w rysunkach innych, tak żeby w odpowiedzialny sposób czerpać z nich inspirację.
Pamiętaj, rysunek nie jest łatwą sztuką, bądź krytyczny wobec własnych prac, analizuj je i zastanawiaj się co możesz poprawić, ale nie zniechęcaj się. Każda zła praca to nowe doświadczenie, które rozwinie twoje umiejętności i sprawi, że zbliżysz się do pożądanych rezultatów.