Jak nauczyć się szydełkować?
Lifestyle

Jak nauczyć się szydełkować? Porady dla początkujących

Szukasz nowego hobby, które wypełni ci czas w domowym zaciszu? Chcesz się zrelaksować, a jednocześnie stworzyć własnoręcznie coś ładnego? Trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule dowiesz się jak nauczyć się szydełkować.

Zobacz także: Jak nauczyć się rysować?

Co musisz wiedzieć?

  • Co będzie ci potrzebne do nauki?
  • Skąd czerpać wiedzę?
  • Od czego zacząć?
szydełko i włóczka

Co będzie ci potrzebne do nauki?

Zanim przejdziemy do tego jak nauczyć się szydełkować, warto wiedzieć co będzie do tego niezbędne. Jedną z ogromnych zalet tej dziedziny rękodzieła jest fakt, że nie potrzebujesz dużo żeby zacząć. Wystarczy szydełko i włóczka.

Szydełka mają różne kształty i rozmiary. Najlepiej dobrać je do rodzaju włóczki jakiej wymaga projekt. Producenci włóczek często umieszczają na ich etykietach informacje o najlepiej pasującym do nich rozmiarze szydełka. Jeśli takiej informacji nie ma, ogólna zasada jest prosta. Im grubsza włóczka tym większego szydełka potrzebujesz. Przy zakupie, weź też pod uwagę materiał, z którego zrobione jest szydełko. Jego powierzchnia powinna być zupełnie gładka, tak żeby nie zahaczała o włóczkę.

Włóczkę powinno się dobrać do rzeczy, którą chce się stworzyć. Można wybrać jej grubość, materiał, z którego jest zrobiona i kolor. Jednak dla początkujących zaleca się włóczkę akrylową, o średniej grubości i jasnym kolorze. Materiał z którego jest wykonana nie rozwarstwia się, a dzięki temu łatwiej na niej pracować. Jasny kolor pomaga lepiej widzieć ścieg, czyli przewlekany odcinek włóczki, w czasie dziergania. Przy ciemnym kolorze łatwiej jest się pogubić.

Jak nauczyć się szydełkować? Skąd czerpać wiedzę?

Zdecydowanie najłatwiej jest nauczyć się szydełkować, korzystając z pomocy kogoś kto już to potrafi. Ktoś taki nie tylko pokaże ci jak wykonywać poszczególne czynności, ale też zwróci uwagę gdy popełniasz błędy. Osoba potrafiąca szydełkować, ma też na pewno dużo sprawdzonych projektów, które może ci polecić.

Jeśli jednak nikogo takiego nie znasz możesz skorzystać z warsztatu szydełkowania. Dzięki udziałowi w takim kursie szybko wszystkiego się nauczysz i być może poznasz kilka miłych osób o podobnych zainteresowaniach. Aby znaleźć taki kurs wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę i miasto, albo dołączyć na Facebooku do grup dla miłośników tej dziedziny rękodzieła.

Samodzielna nauka, też jest jak najbardziej możliwa. Najlepiej jest w takim przypadku korzystać z treści wideo, które krok po kroku tłumaczą jak nauczyć się szydełkować. Istnieje wiele filmików instruktażowych, na których pokazywany jest dokładnie cały proces, w najdrobniejszych, istotnych szczegółach.

Od czego zacząć?

Szydełkowanie ma wiele różnych zastosowań. Pozwala stworzyć wiele pięknych i przydatnych rzeczy takich jak dodatki do mieszkania, elementy stroju i urocze maskotki.

Zanim jednak przyjdzie czas na poważne projekty warto poćwiczyć podstawy.  Zalicza się do nich opanowanie tzw. łańcuszka, półsłupkow i słupków. Nauczenie się podstaw zajmuje zazwyczaj około dwóch dni, ale oczywiście wszystko zależy od indywidualnego tempa pracy.

Po odpowiednim czasie monotonnych ale koniecznych ćwiczeń można już się spokojnie zabierać do tworzenia pierwszych dzieł. Dobrym pomysłem jest zaczęcie od prostych wzorów, takich jak opaska, która nie zajmie dużo czasu albo koszyczek z półsłupków, który jest często wykonywany na pierwszych zajęciach z szydełkowania.

Z czasem posługiwanie się szydełkiem wchodzi w nawyk. Wzrost umiejętności pozwala na przejście do coraz bardziej zaawansowanych projektów, a nawet tworzenie własnych wzorów. Nigdy nie zabraknie ci nowych pomysłów, a przychodząca z czasem sprawność w szydełkowaniu przyniesie ci ogromną satysfakcję.

Możesz również polubić…