Jak nauczyć się tabliczki mnożenia?
Parenting

Jak nauczyć się tabliczki mnożenia? Kilka dobrych sposobów

Nauka tabliczki mnożenia to jedno z pierwszych poważnych wyzwań, przed którym człowiek zostaje postawiony na lekcji matematyki. Jak nauczyć się tabliczki mnożenia szybko i bez trudu? Poznaj kilka sposobów i wybierz najlepszy dla siebie.

Zobacz także: Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Poznaj następujące sposoby:

  • Zapamiętywanie zasad
  • Gra w memory
  • Mnożenie na palcach
  • Opowiadanie bajek

Jak nauczyć się tabliczki mnożenia poprzez zapamiętywanie?

Ponieważ zapamiętywanie rzędów abstrakcyjnych liczb jest niezwykle trudne, dobrze jest uświadomić sobie przynajmniej kilka zasad, które nam w tym pomogą. 

  • mnożenie jest działaniem przemiennym, czyli nie ma znaczenia, która liczba stoi w działaniu pierwsza;
  • mnożenie przez 0, zawsze daje 0;
  • wynikiem mnożenia przez 1 jest zawsze mnożona liczba;
  • przy mnożeniu przez 10, jeśli do mnożonej liczby dopiszesz 0, otrzymasz wynik (np. 3*10 = 3 i 0 czyli 30);
  • przy mnożeniu przez 9 wystarczy od wyniku mnożenia przez 10 odjąć mnożoną liczbę (czyli np. 3*9 = 3*10-3 = 30-3 = 27), suma cyfr w wyniku mnożenia przez 9 zawsze daje 9;
  • łatwo zapamiętać tzw. iloczyny okrągłe czyli 4*4, 6*6 i 8*8.

Jak nauczyć się tabliczki mnożenia grając w memory?

Przyjemnym sposobem nauki tabliczki mnożenia jest gra w memory. Wytnij z papieru małe kwadratowe kartoniki. Na jednej stronie napisz działanie, a na odwrocie jego wynik, tak żeby mieć po dwa pasujące kartoniki. Następnie ułóż połowę z nich działaniami ku górze, a drugą połowę działaniami na spód. Gra polega na podnoszeniu jednego kartonika z widocznym działaniem i jednego z widocznym wynikiem. Jeśli kartoniki się zgadzają, to punkt zyskuje gracz, który je podniósł. Jeśli nie, kartoniki odkładane są na swoje miejsce. Gra kończy się w momencie w którym wszystkie kartoniki zostały zebrane. Wygrywa ten kto zebrał ich więcej.

Jak nauczyć się tabliczki mnożenia wykorzystując własne dłonie jako pomoc?

Mnożyć można się również nauczyć z wykorzystaniem palców. Wystarczy wyciągnąć przed siebie dłonie, grzbietem ku górze i wyprostować palce. Zaczynając od małego palca lewej ręki przypisz poszczególnym palcom wartości od 1 do 10. Jeśli chcesz obliczyć jakieś równanie wystarczy zgiąć palec z przypisaną cyfrą przez którą mnożysz. Palce po jego lewej stronie to części dziesiętne, a po prawej jedności, wystarczy je połączyć, żeby otrzymać wynik.

Jak nauczyć się tabliczki mnożenia tworząc skojarzenia? 

Jeśli nie wiesz jak nauczyć się tabliczki mnożenia, bo nie masz fenomenalnej pamięci do liczb, być może najlepszym sposobem nauki dla ciebie jest zapamiętywanie na podstawie skojarzeń. Można je wymyślać samemu albo poszukać w internecie już wymyślonych. Popularna metoda opiera się na połączeniu wyglądu cyfr z pewnymi przedmiotami i stworzeniami, które można sobie wyobrazić jako bohaterów historyjki. Np. 8 to bałwanek, 4 to krzesło – bałwanek spadł z krzesła i się zepsuł, a potem podziobał go łabędź (3 to zepsuty bałwanek, 2 to łabędź, 32 wynik mnożenia 8*4).

Z czasem, kiedy mnożenie wykorzystuje się coraz częściej, wyniki pamięta się coraz lepiej. Bajki o bałwankach i łabędziach bledną i nie trzeba już korzystać z palców jako pomocy. Niemniej jednak na początek oba te sposoby są bardzo dobre. Dzięki nim nauka tabliczki mnożenia staje się dużo łatwiejsza. 

Możesz również polubić…