Jak nauczyć się wiersza na pamięć?
Lifestyle

Jak nauczyć się wiersza na pamięć? Krótki poradnik

Nauczenie się wiersza na pamięć może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednią strategią jest to całkowicie możliwe. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem przygotowującym się do recytacji wiersza w szkole, czy po prostu chciałbyś rozwinąć swoje umiejętności zapamiętywania poezji, ten artykuł pomoże Ci opanować tę sztukę i wyjaśni jak nauczyć się wiersza na pamięć. 

Zobacz także: Jak nauczyć się rysować?

Czego się dowiesz?

  • Jakie kryterium zastosować wybierając wiersz
  • Jak zacząć naukę 
  • Jak dostosować naukę do swojego indywidualnego sposobu uczenia się
  • Jak nie zapomnieć wiersza

Wybierz wiersz, którego chcesz się nauczyć 

Zanim zapytasz jak nauczyć się wiersza na pamięć, zapytaj jakiego wiersza się nauczyć. Najlepiej wybrać wiersz, który w jakiś sposób do ciebie przemawia. Nauka będzie znacznie łatwiejsza, jeśli podoba ci się treść wiersza i jeśli dobrze ją rozumiesz. 

Nie ucz się wszystkiego na raz, podziel wiersz na fragmenty

Zamiast próbować nauczyć się całego wiersza od razu, podziel go na mniejsze fragmenty. Zacznij od pierwszych kilku wersów i pracuj nad nimi. Dopiero kiedy poczujesz się pewnie z pierwszym fragmentem, przystąp do nauki kolejnego. Połącz dwa fragmenty, które już znasz i powtarzaj je razem. Postępuj w ten sposób, aż nauczysz się całego wiersza.

Ucząc się poszczególnych fragmentów możesz spróbować tworzenia skojarzeń. Zastanów się nad obrazami, które przywołuje ci na myśl wiersz. Pamiętaj o czytaniu wiersza głośno, usłyszysz wtedy rytm, rymy i dźwięki słów, co ułatwi zapamiętanie. Staraj się czytać z wyraźnym akcentem, aby zrozumieć intonację i melodykę wiersza. 

Jak nauczyć się wiersza na pamięć w zależności od indywidualnego stylu uczenia się?

Być może to jak nauczyć się wiersza na pamięć zależy od tego jaki typ uczenia się preferujesz. Jeśli jesteś wzrokowcem, pomóc może ci zaznaczanie kolorowymi markerami fragmentów wiersza oraz przepisywanie go. Przepisując wiersz pamiętaj, żeby zachować jego oryginalny podział na wersy. 

Jeśli natomiast lepiej uczysz się ze słuchu spróbuj nagrać wiersz na dyktafon i odtwarzać go wielokrotnie. Możesz też poszukać w internecie przykładów recytacji tego wiersza. 

Jak nauczyć się wiersza na pamięć i nie zapomnieć go po kilku dniach?

Ucząc się wiersza na pamięć możemy mieć złudzenie, że udało się nam go zapamiętać po kilku pierwszych próbach, jeśli udaje nam się go powtórzyć. Nie znaczy to jednak, że za kilka dni go nie zapomnimy. Żeby przenieść wiersz z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej należy go powtarzać regularnie. Najlepiej jest powtarzać w wielu różnych sytuacjach, przy śniadaniu i przed snem, pod prysznicem, czy nawet idąc i recytując go w myślach w rytm swoich kroków. W ten sposób przypominanie go sobie stanie się dla ciebie czymś naturalnym, nie będziesz musiał się nawet bardzo skupiać czy przerywać wykonywanych czynności, żeby móc go perfekcyjnie wyrecytować. 

Dodatkowe dobre rady

Pamiętaj, że w przypadku gdy uczysz się wiersza z zamiarem recytacji go przed publicznością musisz wziąć pod uwagę stres, który będziesz wtedy odczuwał. Dlatego, poszukaj sobie wcześniej innej, mniejszej publiczności, żeby przyzwyczaić się do obecności słuchaczy i mieć pewność, że sobie poradzisz. 

Uwierz w siebie. Po skorzystaniu z tych kilku prostych technik z łatwością uda ci się zapamiętać wiersz. Najpewniej znasz już na pamięć wiele ulubionych piosenek, a piosenki są przecież poezją. Zapamiętanie dobrego wiersza nie powinno więc sprawić ci kłopotu.  

Możesz również polubić…