Proces przyswajania wiedzy to nie tylko zapamiętywanie. Skuteczna nauka polega na wzmacnianiu wiedzy i wymaga odpowiednich strategii. W tym artykule dowiesz się jak się uczyć, żeby się nauczyć.
Zobacz także: Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?
Dowiedz się:
- Z czego składa się proces nauki
- Jak się uczyć, żeby się nauczyć
- Jak się odżywiać, by wspomóc proces nauki
Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Jak wygląda proces nauki?
Aby zrozumieć jak się uczyć, żeby się nauczyć, powinieneś dowiedzieć się najpierw na czym ten proces polega. Uczenie się to inaczej tworzenie nowych połączeń nerwowych. Jak to się odbywa? Zaczynasz od rejestrowania informacji z intencją nauczenia się ich i koncentrujesz na nich swoją uwagę. Informacje które wydają ci się interesujące zapamiętujesz z największą łatwością. Zapamiętywanie to przetwarzanie i manipulowanie daną informacją. Łączysz ją z wiedzą, która już posiadasz. Im lepiej zrozumiesz daną informację tym lepiej ją zapamiętasz.
Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Skuteczne sposoby nauki
Zanim usiądziesz nad książkami, powinieneś znaleźć czas na krótki trening. Regularne ćwiczenia fizyczne, poprawiają krążenie krwi, co z kolei wpływa na poprawę twojej pamięci, koncentracji i nastroju. Krótkie przerwy na aktywność fizyczna służą również jako okresy regeneracji dla mózgu pomiędzy sesjami gromadzenia informacji w pamięci krótkotrwałej.
Przeniesienie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej odbywa się dzięki wielokrotnemu ich powtarzaniu. Dlatego przeczytawszy o czymś powinieneś się nad tym zastanowić, a najlepiej znaleźć kogoś komu możesz o tym opowiedzieć lub kogoś z kim możesz o tym porozmawiać.
Sprawdź swoją wiedzę przeprowadzając testy. Dzięki nim zobaczysz, z którymi informacjami masz jeszcze problem. Przeciwiczysz również odnajdywanie w pamięci informacji, o których czytałeś wcześniej, tworząc ścieżki skojarzeń.
Dostosuj sposób nauki do swoich indywidualnych upodobań. Istnieje wiele różnych technik uczenia się. Osobom, które najlepiej uczą się ze słuchu zaleca się naukę poprzez słuchanie wykładów i podcastów. Wzrokowcom w nauce pomogą materiały wizualne takie jak obrazki i techniki takie jak podkreślanie i przepisywanie informacji. Wypróbuj fiszki, mapy myśli, tworzenie skojarzeń i dowiedz się co jest najbardziej odpowiednie dla ciebie.
Pamiętaj, żeby się wyspać. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Badania wykazują, że największą zdolność do zapamiętywania informacji mamy tuż po przebudzeniu.
Jak wspomóc proces nauki poprzez odpowiednie odżywianie się?
Tak jak w przypadku innych rodzajów treningu, dla zmaksymalizowania efektów, powinieneś pamiętać o odpowiedniej diecie. Mózg, pomimo bycia stosunkowo niewielkim organem, zużywa aż 20% energii organizmu. Dla prawidłowego funkcjonowania wymaga odpowiednich składników odżywczych. Posiłki powinny być lekkie i zawierać źródła zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych czyli np. orzechy, ryby, owoce morza, oliwę z oliwek, warzywa i owoce.
Zatem jak się uczyć, żeby się nauczyć? Pamiętaj o przeplataniu sesji intensywnej nauki ćwiczeniami fizycznymi, prawidłowym odżywianiu się i zdrowej ilości snu. Poszukaj partnera do nauki i znajdź odpowiadające ci techniki.