Kiedy udać się do fizjoterapeuty z niemowlakiem
Dziecko

Kiedy udać się do fizjoterapeuty z niemowlakiem?

Jako świeżo upieczeni rodzice pragniemy, aby nasze dzieci osiągały kolejne kamienie milowe w rozwoju. Kiedy zacznie chodzić? Kiedy zacznie mówić? Łatwo jest porównywać umiejętności swojego dziecka z innymi dziećmi i martwić się, że mały Jaś nie raczkuje jak jego młodszy kuzyn.

Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Wpływa na to wiele czynników. To, że jedno dziecko zaczyna chodzić w wieku 13 miesięcy, a inne w wieku 10 miesięcy, nie jest wskaźnikiem problemów rozwojowych.

Jeśli masz obawy, zawsze warto skonsultować się z lekarzem dziecka. Pediatra  może skierować Twoje dziecko do fizjoterapeuty dziecięcego. Możesz również zgłosić się do niepublicznej poradni psychologicznej i skorzystać z opinii specjalisty prywatnie. Poniżej znajdziesz sześć znaków ostrzegawczych, na które warto zwrócić uwagę.

Dziecko obraca głowę tylko na jedną stronę – do 3 miesiąca życia

Niemowlęta po urodzeniu mają bardzo ograniczoną kontrolę nad głową i szyją, co może prowadzić do utrzymania głowy w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Taka sytuacja może skutkować skróceniem mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego szyi, co z kolei prowadzi do kręczu szyi i utraty zdolności obracania głowy na obie strony. Jeśli dziecko zbyt długo utrzymuje głowę w jednej pozycji, szczególnie leżąc na plecach, może to spowodować plagiocefalię, czyli spłaszczenie tylnej części głowy. Aby temu zapobiec, zaleca się często zmieniać pozycję dziecka, kiedy nie śpi, umożliwiając mu spanie na plecach oraz spędzanie dużo czasu na zabawie na brzuszku.

Dziecko nie chce obciążać stóp po 6 miesiącu życia

W wieku 6 miesięcy, od dzieci nie oczekuje się samodzielnego stania, ale powinny one być w stanie wspierać część swojego ciężaru, gdy są ustawiane w pozycji stojącej. Niemowlęta, które tego nie robią, mogą mieć problemy z niskim napięciem mięśniowym, nieprawidłowym ustawieniem bioder lub mogą cierpieć na problemy neurologiczne.

Wiadomo, że fizjologiczna faza astazji może utrzymywać się nawet do 6 miesiąca życia dziecka. Faza astazji to okres, w którym dziecko nie wykazuje chęci do obciążania stóp i kroczenia po podłożu.

Jednak co, jeśli po tym czasie dziecko, podczas próby postawienia go na nóżkach, nadal nie wykazuje chęci obciążania ich i zamiast tego unosi je ku górze? Czy jest to powód do niepokoju?

Chociaż to nie zawsze jest oznaką problemu, dzieci neurologicznie zdrowe zwykle przechodzą ten etap, ucząc się obciążać swoje nóżki, wstawać i chodzić. Mimo to zaleca się kontynuowanie obserwacji takiego zachowania.

fizjoterapia dla niemowląt

Dziecko nie siedzi samodzielnie po 12 miesiącu życia

Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre dzieci zaczynają siedzieć samodzielnie między 4. a 7. miesiącem, inne później. Opóźnienie w nauce siedzenia nie zawsze musi wskazywać na problem.

Dzieci z niskim napięciem mięśniowym (hipotonią) mogą mieć trudności z utrzymaniem pozycji siedzącej. Hipotonia wpływa na siłę i wytrzymałość mięśni potrzebną do siedzenia.

Dziecko uczy się siedzieć samodzielnie dzięki licznej praktyce. Początkowo utrzymują swój ciężar, opierając się na ramionach, a z czasem przechodzą do samodzielnego siedzenia, wykorzystując ręce do zabawy zabawkami. Jeśli do dwunastego miesiąca życia dziecko nie jest w stanie samodzielnie utrzymać równowagi w pozycji siedzącej, może to wzbudzić nasze zaniepokojenie w kwestii słabej siły mięśniowej lub braku odpowiednich reakcji posturalnych, które są niezbędne do zachowania równowagi.

fizjoterapia dla niemowląt

Dziecko nie raczkuje po ukończeniu 10- tego miesiąca

Mózg dziecka jest zaprogramowany do eksploracji, co pozwala mu poruszać się po otoczeniu, uczyć się efektywnego ruchu i odkrywać nowości. Gdy dziecko staje się mobilne, jego zdolności eksploracyjne znacznie się zwiększają. Zanim się obejrzysz, Twój uroczy maluch zacznie zwiedzać każdy zakątek domu!

Jednak z tym wewnętrznym pędem do odkrywania, pojawiają się obawy, gdy dziecko w wieku 12 miesięcy nie wykazuje motywacji do poruszania się po swoim otoczeniu. Możliwe, że znasz kogoś, kto powie: „Moje dziecko pominęło etap raczkowania i od razu zaczęło chodzić”. Istnieje wiele korzyści płynących z raczkowania, takich jak koordynacja ręka-oko, rozwój motoryki małej, wzmacnianie kręgosłupa oraz, co może wydawać się zaskakujące, umiejętności czytania. Raczkowanie ma również bardzo duże znaczenie dla rozwoju mózgu i całego układu nerwowego, jak również umiejętności biegania czy skakania. Brak raczkowania może być sygnałem problemów z koordynacją, siłą czy nawet wzrokiem.

Dziecko nie chodzi po ukończeniu 18 miesiąca życia

Jak wiadomo, każdy dzień przynosi zmiany w rozwoju dziecka. Okres od nauki raczkowania do chodzenia jest pełen dynamicznych zmian. Niemowlęta uczą się raczkować, podciągać się do stania, przemieszczać trzymając się mebli, stać samodzielnie i w końcu robić te pierwsze cenne kroki. Niektóre dzieci zaczynają chodzić już w wieku 9 miesięcy, inne osiągają tę umiejętność dopiero około 18 miesiąca życia.

Rozwój niemowląt można zaobserwować niemal co tydzień. Może Cię zaskoczyć, że Twój maluch już chodzi wzdłuż kanapy, choć nauczył się podciągać na nią zaledwie dwa tygodnie temu! Te małe ciała potrzebują wielu prób i ćwiczeń, aby opanować umiejętność chodzenia. Nadmierna ilość czasu spędzona w urządzeniach wspomagających (jak chodziki, skoczki czy leżaczki) może ograniczyć niezbędną praktykę. Dziecko, które nie zaczyna chodzić samodzielnie do 18 miesiąca życia, powinno zostać zbadane przez specjalistę, aby ustalić przyczyny tego opóźnienia w rozwoju.

fizjoterapia dla niemowląt

Dziecko chodzi na palcach przez ponad 6 miesięcy

Twoje dziecko zaczęło stawiać swoje pierwsze, ekscytujące kroki, ale robi to chodząc na palcach. Chodzenie na palcach u dzieci może być normalnym etapem rozwojowym, pod warunkiem, że jest to zachowanie przejściowe.

Jeśli Twoje dziecko utrzymuje pozycję na palcach podczas stania i chodzenia, może to wymagać zastosowania bardziej stabilizującego obuwia. Jeżeli tendencja do chodzenia na palcach utrzymuje się przez ponad 6 miesięcy, zalecana jest konsultacja z fizjoterapeutą, aby ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie działania.

Kiedy udać się do fizjoterapeuty z niemowlakiem – pozostałe objawy

Inne objawy do 3 miesiąca:

  • dziecko wygina ciało w kształt litery C,

  • nie lubi leżeć na brzuszku,

  • zaciska piąstki,

  • ma spłaszczoną lub asymetryczną główkę.

Inne objawy po 3 miesiącu:

  • nie jest w stanie utrzymać ciężaru główki podczas noszenia na rękach,

  • kiedy dziecko jest wiotkie, “przelewa” się przez ręce,

  • na brzuszku nie podnosi główki,

  • unika kontaktu wzrokowego.

Inne niepokojące objawy po 6 miesiącu:

  • nie podpiera się na rękach przy leżeniu na plecach,

  • nie obrasie się z brzuszka na plecy i odwrotnie,

  • bawi się jedną rączką – sięga po zabawki lub wkłada do buzi tylko rączkę prawą albo lewą.

Podsumowanie

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju Twojego dziecka, nie zwlekaj. W Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju FOCUS możesz znaleźć doświadczonych fizjoterapeutów dziecięcych, którzy specjalizują się w pracy z niemowlętami i małymi dziećmi. W razie potrzeby, do dyspozycji są również inni specjaliści gotowi wspierać rozwój Twojego dziecka. Pamiętaj, że wczesna diagnoza umożliwia szybsze podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych. Odpowiednia opieka fizjoterapeutyczna może mieć istotne znaczenie dla przyszłości Twojego dziecka, dlatego nie wahaj się, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące sygnały.

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…