Każdy kot jest inny. Niektóre są przyjacielskie, same przychodzą i tulą się do swoich opiekunów. Inne trzymają dystans. Jeśli zastanawiasz się od czego to zależy oraz jak nauczyć kota przytulania trafiłeś na właściwy artykuł.
Sprawdź także: Jak nauczyć kota sztuczek?
Czego się dowiesz:
- Czym dla kota jest przytulanie?
- Czy wszystkie koty lubią się przytulać?
- Jak nauczyć kota przytulania?
Czym dla kota jest przytulanie?
Ludzie często przypisują kotom ludzkie potrzeby oraz interpretują ich zachowania tak jakby miały one ludzką naturę. W rzeczywistości podczas gdy my okazujemy bliskość przez kontakt fizyczny, kotom wystarczy przebywanie w tej samej przestrzeni. Nie ma dla nich większego znaczenia czy siedzą na kolanach czy po przeciwnej stronie pokoju. Jeśli znajdujemy się w zasięgu ich wzroku to znaczy, że spędzają z nami czas. Do przytulania się podchodzą dość oportunistycznie traktując nasze ciała jako źródło ciepła. Podobnie jak udeptywanie, jest to nawyk, który wykształcił się gdy były małe. Kocięta potrzebują ciepła matki, które wspomaga termoregulację ich malutkich organizmów. Kiedy dorastają wciąż chętnie szukają źródeł ciepła, takich jak laptopy, kaloryfery czy właśnie ich opiekunowie.
Czy wszystkie koty lubią się przytulać?
Preferencje kota jeśli chodzi o bliskość z człowiekiem zależą w głównej mierze od jego osobowości i niekiedy od poziomu jego socjalizacji. Zanim zadasz sobie pytanie jak nauczyć kota przytulania, powinieneś rozważyć czy w przypadku twojego kota warto to zrobić. Jeśli twój kot jest oswojony, nie boi się ludzi ale po prostu nie lubi przytulania, powinieneś uszanować jego wybór. Nie narzucaj mu oczekiwań niezgodnych z tym kim jest. Próby zmuszenia go do okazywania przywiązania przez przytulanie mogą przynieść odwrotny efekt. Jeśli będziesz przytrzymywać go na siłę, przerywać zabawę albo wyciągać z kryjówki, żeby go przytulić, kot zacznie przestanie ci ufać i zacznie cię unikać.
Jak nauczyć kota przytulania?
Jeśli podejrzewasz, że “problem” nie leży w charakterze kota, ale związany jest raczej z kwestią oswojenia możesz spróbować kilku czynności, żeby zachęcić go do kontaktu. Zadbaj o to by bliskość z człowiekiem kojarzyła się mu pozytywnie. Możesz zachęcać go smakołykami by podchodził bliżej. Kiedy będzie czuł się komfortowo siedząc obok, spróbuj położyć przekąski na swoich kolanach i poczekaj aż kot je zabierze. W ten sposób pokazujesz mu, że kolana są bezpieczną przestrzenią, na której spotykają go dobre rzeczy. Za czasem sam będzie chciał na nich przebywać. Głaszcz go tylko kiedy na to pozwala, jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Kiedy postanowi, że ma już dość pieszczot, nie zatrzymuj go na siłę. Bądź cierpliwy, jeśli kot jest bardzo nieśmiały proces nauki i budowania zaufania może trwać dość długo.
Bez względu na to jak twój kot okazuje przywiązanie i czy uda ci się zachęcić go by robił to tak jakbyś tego chciał, pamiętaj, że jest twoim przyjacielem. Nie krzywdź go oczekiwaniami, których nie może spełnić. Budując relacje dbaj o to by czuł się swobodnie i bezpiecznie, a pieszczoty były wyborem nie przymusem.